A Kultúra hete ma esti rendezvényén izgalmas úti-történeteket, képeket, gazdag történelmi adatokat hallhattunk Teleki Samuról és Afrikáról. Dr. Vass Levente, egészségügyi államtitkár, Alapítványunk ügyvezető elnöke köszöntötte a jelenlévőket. Felvezetőjében megemlékezett Erdélyi Lajosról is, aki a Teleki Samu Afrikában című könyv szerzője.
Nagy Zsolt, néprajzkutató beszámolt Teleki Samu afrikai útjának ma is élő nyomairól. Felfedezéseit a róla elnevezett vulkánon kívül különböző növény- és állatfajok őrzik.
Kálmán Attila, történész utazástörténeti bemutatója a 17. században indult, majd beszélt a Teleki család történetéről, a sáromberki Teleki-ág, és részletesen Teleki Samu életéről. Kitért az afrikai útra való előkészületeire, arra, hogy mielőtt 1887-ben Zanzibárról elindult a Kilimandszáró-hegy, majd a Maszáj-föld felé, szaktudósokkal konzultált, szuahéli nyelven tanult és útikönyveket tanulmányozott. Utazásáról jelentős fotódokumentációval tért haza.
Veress Zsombor, gyógyszerész, világutazó 2022 januárjában, alig néhány napja érkezett haza afrikai útjáról, amelyen Teleki Samu nyomaival is találkozott. Színes fényképekkel kísért útibeszámolója kapcsán az utazás szenvedélyéről, körülményeiről, a felkészülésről, a csúcshódítás történetéről mesélt, illetve izgalmas példákat mondott útjuk váratlan helyzeteiről. Veress Zsombor zárásként elmondta, hogy Afrika olyan kontinens, amelybe ha valaki betette a lábát, örök szerelme marad, és bizonyára vissza fog oda térni.
Az estét Teleki Kálmán videóüzenete zárta, aki Teleki Samu leszármazottjaként édesapjától és más rokonoktól, falubeliektől hallott történeteket mesélt a világutazó, kutató személyes életéből.